W Rozprzy odbyło się wydarzenie o charakterze naukowym, edukacyjnym i lokalnopatriotycznym. Było to jedno z trzech działań realizowanych w ramach projektu „Patriotyzm niejedno ma imię”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, obejmujące swoim działaniem również gminę Rozprza, we współpracy z samorządem i lokalnymi instytucjami, przygotowało konferencję poświęconą historii mieszkańców Rozprzy w obliczu trzech wielkich konfliktów: I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz II wojny światowej.
Jak podkreślił dyrektor Archiwum dr Tomasz Matuszak, popularyzowanie lokalnej historii to ważny element budowania tożsamości i pamięci o „małej ojczyźnie”. Burmistrz Paweł Kowalczyk zaznaczył, że nie da się patrzeć w przyszłość bez znajomości przeszłości, a gmina aktywnie wspiera działania upamiętniające lokalne wydarzenia historyczne.
Kolejnym elementem projektu będzie wystawa stała, złożona z minimum ośmiu dwustronnych plansz, która zostanie zaprezentowana we wrześniu na terenie Szkoły Podstawowej w Rozprzy. Ma ona służyć nie tylko edukacji, ale również zachęcać młodszych i starszych mieszkańców do zainteresowania się dziejami regionu.
Zachęcemy do obejrzenia galeri zdjęć oraz odsłuchania audycji dostęnej poniżej.
















