Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie w Rozprzy

Utworzono dnia 11.09.2023

W minioną sobotę (9 września) Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznego wydarzenia było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W godzinach przedpołudniowych w Ogrodzie Literackim fragmenty powieści czytali na głos mieszkańcy gminy, czytelnicy rozprzańskiej biblioteki oraz przedstawiciele władz samorządowych.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, która powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Utwór podejmuje temat Powstania Styczniowego, którego 160. rocznica obchodzona jest właśnie w tym roku. Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Zostało zainicjowane lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym akcja odbyła się w ponad 6 tys. miejsc w Polsce i na świecie.

Narodowe Czytanie w Rozprzy uświetnił występ utalentowanego Szymona Jeża, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsze dwadzieścia pięć osób otrzymało w prezencie egzemplarz „Nad Niemnem”, który można było opatrzeć pamiątkowym stemplem nadesłanym z Kancelarii Prezydenta RP. Na uczestników czekały także okolicznościowe zakładki do książek oraz poczęstunek, który zwieńczył sobotnie wydarzenie.

Lekturą przyszłorocznego Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

 

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 11.09.2023, 12:45

Gmina Rozprza

 

Zegar

Elektroniczna skrzynka podawcza GBPwRozprzy-ePUAP

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 123

W poprzednim tygodniu: 112

W tym miesiącu: 346

W poprzednim miesiącu: 619

Wszystkich: 53495