Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Prelekcja Jarosława Górskiego

Utworzono dnia 12.10.2018, 17:56

O kulturze, ustroju, zwyczajach i życiu codziennym w niepodległej Polsce opowiadał 25 września w Gminnym Centrum Kultury Jarosław Górski. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek dla dzieci i dorosłych zajmujący się na co dzień działalnością edukacyjną oraz popularyzacją literatury, spotkał się z uczniami szkoły podstawowej w Rozprzy. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna w Rozprzy.

"Jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli nasi rówieśnicy w odrodzonej 100 lat temu Polsce"- tak zatytułowana była prelekcja, podczas której młodzież poznała wiele interesujących faktów dotyczących życia codziennego młodych Polaków po roku 1918. Dla porównania, przedstawiona została sytuacja z czasów, kiedy byliśmy pod zaborami.

Jaki filmy wyświetlano w kinie, dlaczego dzieci wybierały się do kina rano, a dorośli wieczorem, w jakim wieku dzieci kończyły szkołę, ile lat trawa edukacja, dlaczego do szkoły należało zakładać mundurek, jakie były formy rozrywki w tamtejszych czasach? Wszystkie odpowiedzi na te i inne pytania można było usłyszeć podczas tej wyjątkowej lekcji z Jarosławem Górskim.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gmina Rozprza

 

Zegar

Elektroniczna skrzynka podawcza GBPwRozprzy-ePUAP

Imieniny