Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pracownia małego twórcy- wyroby dawnego rzemiosła

Utworzono dnia 22.10.2015, 07:13

 Kto i kiedy wynalazł papier? Jak wyglądał proces jego produkcji? Na czym polegało czerpanie papieru?- na te pytania 13 października udzielili odpowiedzi prowadzący warsztaty papiernicze, w których wzięło udział ponad 100 dzieci. Zajęcia zostały zorganizowane przez Łódzki Dom Kultury Instytucję Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego i Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy w ramach programu „Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2015”.
W trakcie godzinnych zajęć, które miały na celu przybliżenie historii papiernictwa dzieci m.in. czerpały papier w dębowej kadzi wraz z zatopionymi płatkami kwiatów. Tak powstałą masę należało odcisnąć w wyspecjalizowanej prasie. Ponadto, najmłodsi zgłębili japońską technikę barwienia papieru. Polega ona na dodaniu kilku kropel farby do miski napełnionej wodą,  a następnie położeniu kartki papieru na powierzchni wody, tak aby jej nie zanurzyć.  W rezultacie na kartce powstały kolorowe wzory. Nie lada atrakcją okazało się także odbijanie lakowych pieczęci z pierwszą litera swojego imienia oraz pisanie gęsim piórem zanurzonym  w kałamarzu.
Warsztaty realizowane były w ramach projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozprzy „Pracownia małego twórcy- wyroby dawnego rzemiosła” dofinansowanego ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

 

Gmina Rozprza

 

Zegar

Elektroniczna skrzynka podawcza GBPwRozprzy-ePUAP

Imieniny