Tydzień z Internetem w Rozprzy

Utworzono dnia 21.03.2018, 11:19

22.03.2018 - 22.03.2018 , 09:00 - 11:00

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Już 22.03.2018r., Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy zaprasza uczniów Szkoły  Podstawowej w Rozprzy do udziału w warsztacie „Wiadomości ze świata”. Spotkanie odbywa się w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”.
Scenariusz warsztatu został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa i Polską Akcję Humanitarną. Na osoby, które zjawią się w bibliotece  będzie czekać… gra. Trzeba będzie wcielić się w rolę reporterów i reporterek odpowiedzialnych za rubrykę popularnego serwisu internetowego „Wiadomości ze świata”. Dziennikarskie drużyny otrzymają do wykonania cztery zdania, dzięki którym lepiej przygotują materiały do swojego serwisu.
„Nie zawsze wszystkie informacje, które widzimy albo słyszymy, są prawdziwe. Często jest tak, że to, co wydaje nam się nieprawdopodobne, wcale takie nie jest, dlatego bardzo ważne jest aby wypracować w sobie krytyczne myślenie.” – mówi Izabela Kwaśniak dyrektor GBP w Rozprzy.
 Tydzień z Internetem to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. W Polsce odbywa się już po raz ósmy.  W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 2.000 instytucji i blisko 75.000 osób. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa All Digital, w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z partnerami.